Opuszczony ośrodek radiowy Leszczynka

Odwiedzony przez nas Radiowy Ośrodek Nadawczy powstał w latach 50. Jako jedyny obiekt w Polsce w tamtych czasach, był przystosowany do rozpowszechniania programów radiowych w zakresie fal krótkich. Dzięki nadawaniu transmisji poza tereny kraju stał się ważnym punktem strategicznym w czasach PRL-u.

Pierwszy nadajnik krótkofalowy został uruchomiony w 1950r.  Dawał on możliwość emitowania programu Polskie Radio poza granicę kraju. W latach siedemdziesiątych przystąpiono do modernizacji obiektu dzięki czemu zasięg zwiększył się aż do kilku tysięcy kilometrów. Uległo to zmianie dopiero w latach 90-tych, kiedy to ograniczono go do ok. 2 tys. km. Również w tych czasach przebudowywano obiekt: zlikwidowano nieużywane maszty, a pozostałe drewniane konstrukcje zastąpiono metalowymi.  Do 2006 roku nadawano stąd sygnał Polskiego Radia, odbierany na wschodzie i zachodzie Europy. W roku 2007 nadawano transmisję białoruskiego Radia Racja. Po 2010 r., wraz z rozwojem szerokopasmowego Internetu i telewizji cyfrowej stacje radiowe nadające na falach krótkich traciły swoich odbiorców. Dlatego też ich dalsze działanie stawało się niepotrzebne oraz coraz mniej opłacalne. Utrzymanie tak dużego obiektu stało się nierentowne. W 2008 roku podjęto więc decyzję o zamknięciu RON Leszczynka. Obecnym właścicielem jest Orange Polska, a budynek wraz z całym ogromnym terenem leśnym został przeznaczony na sprzedaż.

Co zobaczymy w budynkach? W środku można znaleźć pozostałości po pokojach biurowych i gospodarczych z niemal pełnym zapleczem kuchennym. M.in. w piwnicach możemy przeczytać zarchiwizowaną dokumentację techniczną. W kolejnych pomieszczeniach zobaczymy miejsca, w których znajdowały się transformatory od nadajników, a w rozdzielni SN natkniemy się na dziesiątki części pochodzących z rozmontowanych szaf sterowniczych. Niestety zdemontowany jest również cały sprzęt nadawczy oraz urządzenia elektryczne. Brakuje również miedzianych kabli i wszelkich rzeczy, które mogły mieć jakąkolwiek wartość. W większości zostały one wyniesione. Dużą część sprzedano na złom w roku 2013.

Co ciekawe, w pierwszych miesiącach 2017 roku zdemontowana została aparatura elektryczna, która zasilała pobliskie osiedle domków jednorodzinnych. Rozległy teren leśny wokół dwóch budynków RON, niegdyś strzeżony był przez uzbrojonych ochroniarzy, teraz ogrodzone lasy są gratką dla okolicznych grzybiarzy i złomiarzy.