Obiekt, który dziś odwiedziliśmy od roku 1972 produkował i dostarczał ekologiczne wyroby ceramiki budowlanej, czyli cegły.
Powstał, jako zakład państwowy ale od 1991 r działał jako firma prywatna. W 2005 r.
Po zmianach w strukturze spółki nastąpił dynamiczny rozwój a ekologiczny charakter firmy zaowocował uzyskaniem wielu prestiżowych nagród i certyfikatów o zasięgu zarówno krajowym jak i międzynarodowym.
Niestety od 2010 roku zaczęła mieć kłopoty finansowe co doprowadziło do ogłoszenia upadłości zakładu. Mimo informacji z 2013 roku , o wykupieniu przez inna polską firmę zakład zakończył produkcje w 2014 roku i od tamtej pory stoi pusty.
Zapraszam na wspólny spacer po tym ciekawym miejscu.

Pierwsze wrażenie to wielkie hale produkcyjne z pozostawionymi elementami wyposażenia, które dają wrażenie jakby fabryka, w każdej chwili mogła rozpocząć produkcję na nowo.
Kolejne pomieszczenia skrywają zdewastowane przestrzenie biurowe, w których jeszcze 5 lat temu dbano o skrupulatne wypełnianie wszelkiego rodzaju dokumentów. Kiedyś ważnych, dziś kurzących się na regałach i porozrzucanych po podłodze, obok zniszczonego sprzętu.
W jednym z pomieszczeń znaleźliśmy rozsypany kolorowy toner w innym masę segregatorów ale najciekawszym znaleziskiem był komputer, z którego dysku udało się na miejscu odczytać ciekawe dane przy użyciu naszego laptopa.
Pracownicy korzystali jeszcze z archaicznego oprogramowania jak windows 98 czy windows xp. z perspektywy młodego pokolenia #Gimby nie znajo
Według informacji, które tam znalazłem wynika między innymi że zatrudnieni pracowali na akord. Znajdują się na nim również dane dotyczące problemów z wypłacaniem wynagrodzenia.
Choć nie znaleźliśmy jednoznacznej przyczyny upadku działalności tego zakładu to wiele wskazuję ze było to szeroko rozumiane niewłaściwe zarządzanie kapitałem spółki. I choć eksploracja tego miejsca dała nam wiele satysfakcji to ubolewamy nad tym że kolejna polska firma skończyła jako opuszczony obiekt cieszący tylko urbexowiczów.
Dziękuję za oglądanie i zapraszam na mój funpage na fb oraz instagramie gdzie opublikowane zostaną zdjęcia z tego ciekawego miejsca.
Tekst: Agata OpUrbex